Bebeğinize neler yedirmelisiniz

Bebeğinize neler yedirmelisiniz öneriler

Bebeğimizin sağlıklı büyüyüp gelişmesinde önemli etkenlerden birisi de bebeğimize yedirdiğimiz besinlerdir. Bebeklerimize verdiğimiz besinlerin enerji değerleri, temizliği, organik olması çok değerlidir.

Bebeğimizin en sağlıklı besin kaynağı anne sütüdür. Ancak anne sütünün yanında alması gereken birçok besin maddesi vardır. Bu besinlerin yapılması ve ne tür yiyeceklerden yapıldığı çok önemlidir.

Öncelikle dördüncü ayından itibaren ara ara verilmesi gereken besinlerden biraz bahsedelim. Bebeğimiz yapacağımız besinler organik ve protein değeri yüksek yiyeceklerden seçmeliyiz besin değeri yüksek sebzelerden yapacağımız püreler onların günlük enerji ihtiyaçlarını karşıladığı gibi gelişiminde çok önemli rol oynar. Bir tane havuç ve bir çay kaşığı ile hazırlanan havuç püresi veya birkaç tane orta boy organik elma ile yarım bardak suyun içine hazırlayacağımız pürenin içine koyacağımız yarım çay kaşığı tarçın ile hazırlanan püreler bebeğimizin gelişiminde çok önemli derecede rol oynar.

Aylar ilerledikçe bebeğimizin besin ihtiyacı artacağından artık gündelik yaptığımız çorbalardan ya da bebek mamalarının kullanımına başlamamız gerekmektedir. Bebeklere özellikle tarhana ve yayla çorbası, arpa şehriyeli çorbalar onların vücut gelişiminde önemli rol oynayacağı gibi sağlık açısından çok faydalı olmaktadır. Bebeklerimize hazırlayacağımız mamalarda kullandığımız sütlerin inek sütü olmasına ve hijyenik olmasına özellikle dikkat etmeliyiz.

Bebeklerimizin enerji ihtiyacını karşılayacağımız bir diğer yiyecekler ise tatlılardır. Ancak tatlıların süt tatlıları ve meyve tatlıları olmalıdır.

Bebeklerimizin vücudu dışarıdan zararlı virüsleri çok çabuk alıp enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olduğundan onlara vereceğimiz besinler çok önemlidir. Bebeklerimize vereceğimiz yiyeceklere çok dikkat edelim.

Bebeğinizin Gelişimini Olumlu Yönde Etkilemek

Bebeğinizin gelişimi elbette sizler için önemli. Fakat gelişim için sadece yemek değil aynı zamanda birlikte vakit geçirmek, ufak egzersizler yaptırmak, doğru saatte uyutup doğru saatte onunla oyunlar oynamak da son derece önemlidir.

Kaliteli vakit geçirme kavramı artık günümüzde çok önemli bir hal aldı. Bebekler için de zekalarını geliştirici oyunlar bulunuyor, bunlardan 1 – 2 tane alarak beyinsel gelişiminin desteklenmesinde rol alabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*