Bebek Gelişiminde İlk 6 Ayda Neler Yaşanır

Bebek Gelişiminde İlk 6 Ayda Neler Yaşanır
Bebek Gelişiminde İlk 6 Ayda Neler Yaşanır

Bebek Gelişiminde İlk 6 Ayda Neler Yaşanır

Bebeklerimizin ilk aylarında bakımı ve gelişimi gerçekten çok zor ve emek isteyen bir iştir. Özellikle ilk altı ayında İyi bir bakım ve özen ister.

Bebeğimizin ilk ayında onunu gelişimini desteklemek amaçlı onunla bir yetişkinmiş gibi konuşmalı ona laf anlatmalı, bol bol şarkı söylemeli ve sıkça kucağınıza alarak sevmenin bebeğinizin gelişimi açısından çok önemlidir ve büyük ölçüde yardımcı olur. İkinci ve üçüncü aylarda bebeklerimiz artık kendini tanımaya başlayarak ellerini ve ayaklarını keşfederler ve sık sık kendine bakmaya başlar. Bu dönemde bebeklerimiz bebek dili konuşmaya başlayarak dillenmeye başlar. Özellikle onun yatağının ya da yastığının başucuna koyacağınız kırılmaz yumuşak bir ayna ile kullanacağınız renkli çoraplar renkli yumuşak oyuncaklar ilgisini çeker ve bu malzemelere büyük ilgi duyar.

Bebeğiniz dördüncü ayını tamamladıktan sonra diş çıkarma dönemli başlar. Bu dönemde ağrısından dolayı oldukça huzursuz ve huysuz olur. Bu dönemlerde çok daha fazla ilgi ve alaka ister. Özellikle bu dönemlerde bebeklerinize vereceğiniz sesli oyuncaklar ve çıngıraklar onun ilgisini çekerek onunla oynamasına ve vakit geçirmesini sağlar ve bu dönemde artık çocuklarınıza uyku düzeni ile alakalı ilk deneyimleri öğretmeye başlayarak uyku rutini oluşturabilirsiniz. Altı ayı geçtikten sonra artık bebeğiniz siz anlamasınız da konuşur gibi sesler çıkarmaya ve sizinle konuşmaya çalışır ve belli bir süre sonrada size seslenmeye çalışır. Bu zamanlarda bebeğinize destek sağlayarak dik oturtmak onun gelişimine çok katkı sağlar.

Bebeğimizi ilk altı ayında ona katacağımız duygular ve düşünceler onun ileri ki yıllar için gelişimini olumlu etkide etkileyecektir bu dönemlerde onlara çok dikkatli bir şekilde davranmalıyız.

İlk 6 Ayda Ne Tür Oyuncaklar Alınmalı?

Bebeğiniz ilk 6 ay içerisinde çevresine karşı büyük bir duyarlılık taşır. Hareket eden nesneler, gülen suratlar, sesli oyuncaklar çok ilgisini çekecektir. Bu dönemde kas ve iskelet sistemini destekleyici oyuncaklar tercih ederek bebeğinizin gelişimini de destekleyebilirsiniz. Özellikle yumuşak, sıkılabilir tarzda oyuncaklar bebeğinizin el kaslarının gelişimini destekleyecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*