Bebeklerde beslenmenin önemi ve obezite sorunu

Bebeklerde Beslenme
Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde beslenmenin önemi ve obezite sorunu

Bebeklerde en çok karşılaşılan problemlerden biri iştahsızlıktır. Bu durumda annelere oldukça fazla görev düşmektedir. Öncelikle bebeklerin iştahsızlık problemleri araştırmalı ve bu doğrultuda çözüm yolları aranmalıdır. Tam tersi durumlar da söz konusudur. Yani bebeklerin aşırı iştahlı olması durumunda da obezite sorunu ortaya çıkar. Dolayısıyla bebeklerde obezite ve iştahsızlık konuları dikkatli davranılması ve üzerinde durulması gereken sorunlardır.

Bebeklerde yaşanan iştahsızlık durumunun pek çok nedeni olabilir. Bunların başında,bebeklerin ilgiyi üzerinde tutmak istemeleri gelmektedir. Daha ilk doğduğundan itibaren bebekler içgüdüleriyle hareket eder ve ilgi beklerler. Yemek yemediklerinde, ona olan ilginizin daha fazla arttığını düşünen ve bunu hisleriyle gerçekleştiren bebekler, anne ve babalarını bu durumdan dolayı oldukça üzerler. Ancak bazı durumlarda, bebekler yeterince gıda alamaz ve gerekli proteinleri, vitaminleri alamadığı için de gelişiminde çeşitli bozukluklar ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, bebeklerde bağırsak parazitleri, sindirim sistemi bozuklukları olabilir. Çocuğunuzun gelişiminde herhangi bir gerilik ya da duraksama olduğunu hissediyorsanız, bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Bunun yanında bebeklerde diş çıkarma döneminde,memeden kesildiklerinde iştahsızlık durumu ortaya çıkabilir. Nedenler üzerinde durulmalı ancak bebekler ya da çocuklara bunu hissettirmeden beslenme düzenlerini sağlamak, daha yerinde bir davranış olacaktır. Yeni tatlara alışık olmayan bebekler genellikle sebze yemeği istemezler. Bu durumda, bebeğiniz neyi yemekten hoşlanıyorsa sebzeleri onunla karıştırıp vererek alıştırmanız yerinde bir çözüm yöntemi olacaktır.

Bebeklerin obezite ile karşılaşması sonucunda ileriki yaşlarında onları etkileyebilecek pek çok hastalığa da davetiye çıkarmış olacaklardır. Burada anne ve babaya önemli görevler düşmektedir. Bebeğimize neler yedirdiğimiz önemlidir. Öncelikle kilo yapacak, enerjisi yüksek gıdalar tüketmelerini sağlama, yanlış bir davranış olacaktır. Bu nedenle, uzman bir hekimden konu hakkında yardım almak ve bebeğinizin tüketmesi gereken gıdalar yönünde beslenmesini sağlamak oldukça önemlidir. Bebeklerimiz ve çocuklarımız için önemli olan boş gıdalar tüketmeleri değil onlara yararlı olacak gıdalar tüketmeleridir. Okul çağına başlayana kadar bebekler ya da çocuklar aileleri doğrultusunda damak zevki kazanır ve onlar doğrultusunda yeme içme alışkanlıkları edinirler. Bunun için bebeğimize yararlı olmayan gıdalar evimize sokmamak onlar için yerinde bir davranış olacaktır. Bunu uygularken aşırı katı olmamak da önemli bir olgudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*