Bebeklerde ek gıda ne zaman başlanır

bebeklerde ek gıda ne zaman başlanır
bebeklerde ek gıda ne zaman başlanır

Bebeklerde ek gıda ne zaman başlanır

Bebeklerde ek gıda ne zaman başlanır sorusu, yenidoğan bebek annelerinin aklına takılan noktalardan birisidir. Annelerin sıklıkla sosyal medya gruplarında ve anne adayları arasında tartışılan bir konudur. Bebeklerde ek gıda ne zaman başlanır kavramına net bir cevap vermek pek mümkün değildir. Bebeklerde ek gıda verilmesine yaklaşık olarak 180 gün tamamlandıktan sonra başlanır. Ek gıdaya başlamadan önce doktorumuzun tavsiyelerini dinlememiz de gerekir. Çünkü her 6 aylık bebek ek gıda için uygun olmayabilir. Aslına bakıldığında ek gıda ya yavaş yavaş başlanmaktadır. Yani kısaca özetleyecek olursak, gıdaları deneyerek başlamalıyız. Örneğin bebeğiniz 6 ay olduktan sonra, 3 gün kuralı bile başlanır. Bu 3 gün kuralı nedir?

Ek gıda da 3 gün kuralı nedir?

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemlerinde bahsi geçen 3 gün kuralı, her verilen gıdanın küçük ölçekler ile 3 gün art arda verilmesidir. Bu sayede bebeklerin o gıdaya her hangi bir alerji durumu var mı sağlıklı bir şekilde öğrenilir. Bu kurala uymak bebeğimizin sağlığı açısından önemlidir. Çoğu annenin göz ardı ettiği bu durum, aslında bebeğimizin alerjik durumlarını öğrenme açısından doğru bir yaklaşımdır. 3 gün kuralı uyarak hem bebeklerimizin ek gıdaya geçişleri güvenle sağlanır, hem de alerjik durumları kontrol edilir. Bu nedenlerden ötürü bebeklerde ek gıda başlangıcında 3 gün kuralı önemlidir.

Bebeklerde ek gıdaya neyle başlanmalı

Bebeklerde ek gıdaya ilk önce yoğurt ile başlanabilir. Yoğurt ile başlanılan ek gıdalarda yine 3 gün kuralı uyulması gerekir. Bazı bebekler için yoğurt da alerji yapabilmektedir. Ayrıca verilecek olan yoğurtun yağı az olmasına önem gösterilmelidir. Fazla yağlı yoğurtları bebeğimizin mideyi ve bünyesi sindiremeyeceğimden bebeğimiz için sağlıksız olabilir. Ayrıca verilecek olan yoğurtun organik olması da bebeğimiz için artı bir durumdur. Marketlerde satılan yoğurtlar yerine bebeğimiz için evde yoğurt mayalamak yapılacak olan en mantıklı hareketlerdendir. Yine de ek gıdaya geçiş dönemlerinde, yani bebeğimiz 6 aylık olduğunda doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun ek gıda tavsiyelerini almanız siz ve bebeğiniz sağlığı açısından önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*