Bebeklerde kan ölçümü ne zaman yapılır?

bebeklerde kan ölçümü ne zaman yapılır
bebeklerde kan ölçümü ne zaman yapılır

Bebeklerde kan ölçümü ne zaman yapılır?

Bebeklerde kan ölçümü ne zaman yapılır, ne zaman yapılmalıdır şeklinde sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Bebeklerimizin sağlıklarının takibi anneler ve babalar için önem arz eden durumlar arasındadır. Bebeklerimizin sağlıklarını takip ederken dikkat edilmesi gereken vücut depolarındaki maddelerin miktarları dır. Bu vücut depolarındaki maddelerin miktarlarını da ancak kan ölçümü veya bir diğer ismiyle kan testi yaptırarak öğrenebilir.

Bebeklerde kan ölçümü ne sıklıkla yapılmalıdır?

Bebeklerde kan ölçümü genellikle 6 ayda bir yapılmaktadır. Tabiki oluşan ve gelişen diğer hastalık durumlarında bu ölçüm sıklığı artabilmektedir. Bebeğinizin ilk doğduğunda, öncelikle 9.ayda daha sonra ise 12.ayda kan ölçümü yapılır. Bu kan ölçümleri sırasında bebeğinizin her hangi bir hastalığının olup olmadığına, demir vitamini yeterliliğine ve kansızlık gibi bir sorununun olup olmadığına bakılır. Bu sebeplerden ötürü bebeklerde yapılacak olan kan ölçümünün bebeğiniz sağlığı açısından önemi çok büyüktür.

Bebeğimin bazı değerleri yüksek ne yapmalıyım?

Bebeğinize yapılan kan ölçümlerinde bazı değerlerin yüksek olması gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda öncelikle doktorunuzun fikrini almanızda fayda vardır. Çünkü bazı değerlerin yüksek olması bebeğinizin sağlığının bozuk olduğu anlamına gelmez. Bazı değerlerin yüksek olması tek başına bir şey ifade etmez. Bu nedenle teknik bir bilgiye sahip değilseniz kan ölçümü sırasında ulaşılan değerleri doktorunuz ile istişare etmeniz bebeğiniz sağlığı açısından faydalı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*