Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır

bebeklerde-uyku-düzeni-nasıl-oluşturulur
bebeklerde-uyku-düzeni-nasıl-oluşturulur

Bebeklerde uyku düzeninin oluşturulması, bebek sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Bebeklerin vücut ve beyin gelişimi, uyku sırasında daha fazla olmaktadır. Genel olarak derin uyku dediğimiz uyku evresinde bebeklerin gelişimleri hızlanır. Bu sebeplerden ötürü bebeklere uyku düzeni oluşturulması çok önem arz eder.

Bebeklerde neden uyku düzeni oluşturulmalıdır?

Bebeklerin gelişimlerini uyku sırasında gerçekleştirdikleri için uyku düzeninin düzgün olması şarttır. Ayrıca uyku düzenine sahip bebeklerin daha az huysuzlaştığı bilinmektedir. Uyku düzeninin sağlanması sırasında bebeklerin aşırı derecede sert koşullara maruz kalmamaları gerekir. Uyku düzeni oluşturulurken genel olarak bebeğimize karşı daha yumuşak ve hafif davranmalıyız.

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşturulur?

Bebeğimize uyku düzeni oluşturmaya, yani uyku alışkanlığı edindirmeye başlarken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Bu noktalardan bir tanesi uyku saatini değiştirmemektir. Her gün mümkün olduğu müddetçe aynı saat aralıklarında uykuya dalmalarına yardımcı olunmalıdır. Ayrıca günlük toplamda uygulanan uyku süresi yaklaşık 12 ile 16 saat arasında olmalıdır. öğlen uyku planlaması yapılmalı öğlen uykularında maksimum olarak 2 saat planlanmalıdır. Öğlen uykuları da bebeklerin gelişimleri için önemli uyku saatleri arasındadır. Gün içerisinde oluşan yorgunluklarını atmaları için gerekir. Biliyoruz ki bebeklerin metabolizmaları biz yetişkinlerden daha hızlı çalışır ve bebeklerin öğlen vaktine kadar yorulmalarına neden olur. Bu sebepten ötürü öğlen planlanacak uykuların da önemi büyüktür.

Bebeklerde uyku saatleri

Bebeklerde uyku düzeni oluşturulur iken, saatlerin planlanması da iyi yapılmalıdır. Öğlen aralarında verilecek olan 2 saatlik uyku düzeni bebeklerin gelişimi açısından önemlidir. Ayrıca gece uykusunun da 10 ila 12 saat aralığında planlanması gerekir. Günlük maksimum 14 saat minimum ise 12 saatlik uyku planı yapılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*