Bebeklerde uyku düzeninin bebek sağlığına faydaları

bebeklerde uyku düzeninin faydaları
bebeklerde uyku düzeninin faydaları

Bebeklerde uyku alışkanlığının düzenli bir şekilde olması, onların sağlıkları açısından önemlidir. Bebeklerimiz genel gelişimlerinin çoğu kısmını uyku sırasında gerçekleştirirler. Özellikle gece uyku anlarında derin uyku sırasında saat 23:00 ile 03:00 arasında büyüme hormonu tam anlamıyla çalışır. Bu saat aralığında bebeğimizin vücut gelişimi hızlanır ve sağlıklı bir büyüme elde eder.

Bebeklerde günlük toplamda kaç saat uyumalıdır

6 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler günlük toplamda kaç saat uyumalıdırlar

1 yaş altındaki bebekler günlük toplamda en az 16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu uykunun düzenli bir şekilde bebeğe aktarılması gerekir. Öğlen uykusu iki farklı bölümden oluşmalıdır. Bu uyku bölümleri maksimum olarak 2 saat olmalıdır. 2 saati geçen uyku bölümleri akşam ve gece bebeğimizin uyku düzeni için olumsuz olabilmektedir. Kısaca özetleyecek olursak, 6 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde öğlen vakti 2 kez 2 saati geçmeyecek uyku önerilmektedir. Akşam ve gece saatlerinde ise akşam 19:00 ile 07:00 arası uyku için ideal zaman dilimidir. Toplamda en az 16 saatlik bir uyku periyodu 6 ay ile 1 yaş aralığındaki bebekler için önerilmektedir.

1 yaş üstü bebekler günlük toplamda kaç saat uyumalıdırlar

1 yaş üzerindeki bebekler günlük en az 14 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu uykunun 2 saatlik bölümü öğlen saatlerinde gerçekleştirilmelidir. Geriye kalan 12 saatlik uyku bölümü ise akşam 19:00 saatinden sabah 07:00 saatine kadar bebeğimize uygulanmalıdır. Kısaca özetlemek gerekirse 1 yaş üstü bebeklerde öğlen 2 saatlik bir uyku ve gece ise en az 12 saatlik bir uyku bebeğimizin sağlığı açısından faydalı olabilmektedir.

Bebeklerde uyku düzeninin önemi

Bebeklerdeki uyku düzeni çok önemlidir. Bebeklerimizi her gün aynı saatlerde uykuya yatırmamız gerekir. Bizler nasıl uyku düzenimizi bozduğumuzda rahatsız olabiliyorsak, bebeklerimiz içinde bu durum geçerlidir. Her gün aynı saatlerde uykuya gidilmelidir. Bu hem öğlen uykusu hem de gece uykuları için geçerlidir. Sizlerde bebekleriniz de uyku düzeni bulunmuyor ise onlara uyku düzeni sağlayın. Uykularının düzene girecek olmasıyla bebeklerin gelişimleri de o oranda hızlanacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*