Evde bebeğinizin güvenliği için alınacak tedbirler nelerdir

Evde bebeğinizin güvenliği için alınacak tedbirler nelerdir

Ebeveynler için, evi bebek veya çocuk güvenliği açısından uygun hale getirmek çok önemlidir. Çünkü iki birey hayatlarını birleştirirken seçeceği evin bebek veya çocuk için güvenli olup olmadığını pek düşünmezler. Çoğu evli çift, bebek sahibi olduktan sonra bu konu hakkında bilinçlenmeye çalışır. Evimizde yüksek kaza potansiyeline sahip birçok araç-gereç bulunur. Bu durum en çok 5 yaş altındaki çocukları etkiler. Çünkü çocuklar kendileri için tehlike yaratacak şeyleri önceden bilemezler. Çocuklar korumasız, hassas ve narindirler. Her an gözümüzün önünde bulunduramayacağımız ve her an başlarına ne geleceğini bilmediğimiz için evimizde gerekli tedbirleri almamız şarttır.

Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Öncelikle henüz yürümeyen bir bebeğiniz varsa ve bebek koltuğu kullanıyorsanız, koltuğu yüksek yerlere koymak yerine yere koymanız daha doğru olacaktır. Bebeğinize sert ve ağır oyuncaklar almayınız, onu severken incitmeyiniz. Bebeğinizi yıkarken küvette kaymasını önlemek için havlu kullanabilirsiniz.

Ayrıca 0-4 yaş arası çocuklara fındık, fıstık ve sakız gibi küçük cisimler verilmemesi daha doğrudur. Çünkü bu yaşlardaki bir çocuk neyin ne olduğunu henüz bilmediğinden yutmaya çalışabilir. Nefes borusuna takılabilecek olan bu küçük cisim çocuğunuz için oldukça tehlikelidir. Bebeğiniz emeklemeye veya yürümeye başladıysa,kimyasal malzemeleri daha yüksekte muhafaza etmenizde fayda vardır. İlaç kutularını da öyle…

Bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde içi su dolu kova ve leğen bulundurmayın. Çünkü bebekler boğulmaya karşı savunmasızdır. Ayrıca eviniz sobalı ise bebeğinizi sobadan uzak tutun.Evdeki prizleri gizleyin ve emniyet kapakları mutlaka kapalı olsun. Yürüme çağındaki çocuklar oldukça meraklı olurlar. Gördükleri her şeyi ellemek, onları çözümlemek isteyeceklerdir. Bu sebeple prizlerin iyi korunması gerekir. Mümkünse evin tamamında kaydırmaz tabanlı kilim kullanmanız, bebeğinizin rahat bir şekilde emekleyip yürümesini sağlayacak, kaymasını engelleyecektir. Evinizde bulunan büyük dolap, televizyon vb. gibi eşyalar devrilme riskine karşın duvara sabitlenmelidir. Bulaşık makinesinin kilitli olmasına özen gösterin.

Makinenin içindeki kesici aletler bebeğinize oldukça büyük zararlar verebilir. Eş zamanlı olarak kesici aletleri ortalıkta bırakmayın. Unutmayın, artık sorumluluğu sizde olan minicik bir insan var. Ayrıca pencere önlerinde, bebeğinizin tırmanarak çıkabileceği ve pencereye ulaşabileceği sandalye, masa tarzı eşyalar bulundurmamanız bebeğiniz için daha güvenli olacaktır. Ebeveynler bebeklerini her zaman korumak ister.Fakat bunu yaparken onların özgürlüklerini de kısıtlamamak gerekir. Ne de olsa hayatı düşe kalka öğrenecekler.

Önemli Notlar

Bir çocuk sahibi olduktan sonra onun güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için sizlere vereceğim önerilerle kafanızı yastığa rahatça koyup uyumanızı sağlayabiliriz.

Çocuğunuz yürümeye başladığı andan itibaren çekmece kilidi almayı unutmayın. Bu sayede çocuklarınız çekmeceleri açarak kendilerine zarar verebilecek şeyleri kolaylıkla önlemiş olursunuz. Ayrıca prizlere ellerini sokup elektrik akımına kapılmamaları için priz emniyet kitlerinden satın alabilirsiniz. Çocuk odalarında veya çocuğun rahatça gezdiği odalarda ağır mobilyalarınızı sabitleyin ve çocuğunuzun ağzına veya burnuna sokabileceği küçük nesneleri onların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. Dublex bir evde oturuyorsanız mutlaka çocuk veya bebeğiniz için güvenlik çitleri ile merdivenlerinizin önünü kapatın. Çocuğunuz yürümeye başladığı zamanlarda birşeylerden destek alıp kalmak isteyeceklerdir bu yüzden televizyon konsolunuzu ve televizyonunuzu sabitlemenizde fayda olacaktır. Son olarak masa ve sehpa gibi sivri uçları nedeniyle bebeğiniz zarar görebilir bu yüzden bu alanları yumuşak bir nesne ile kaplayın ya da çocuğunuzu göz önünde bulundurarak eşya seçiminde bulunun.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*