Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri nelerdir
hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri nelerdir, sorusuna net bir cevap vermek zordur. Çünkü hamilelik belirtileri olgusu her kadına göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Hamilelik belirtileri her kadının vücudunda farklı belirtiler gösterebilmektedir. Fakat ana birkaç belirtisi kadınların çoğunda hamilelik döneminde görülebilmektedir.

Gögüslerde hassasiyet oluşması

Hamilelik belirtilerinden bir tanesi olan göğüslerde oluşan hassasiyettir. Bu gibi durumlarda göğüslerde ufak ve hafif dokunmalarda ağrı hissedile bilmektedir. Ayrıca göğüslerin hamilelik döneminde büyüdükleri de gözlemlenmektedir. Hamilelik döneminde oluşan göğüslerdeki ağrıların hafif olanları normal olmak ile birlikte, şiddetli ağrılarda doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Baş dönmelerinin olması

Hamilelik döneminde fiziksel olarak gözlemlenen belirtilerden bir tanesi de baş dönmesidir. Hamile olan anne adaylarında hafif ve kısa süren baş dönmeleri yaşanabilmektedir. Bu baş dönmelerinin sürekli ve şiddetli şekilde oluşması durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Hamilelik döneminde vücuttaki bazı vitamin depoları azalır ve vücut için vitamin ihtiyacı doğabilir. Bu gibi durumlarda baş dönmelerinin artması ve şiddetlenmesi gibi olgular yaşanabilmektedir. Bu tarz durumlarda doktorunuzdan randevü alarak baş dönmesinin sebeplerinin ve vitamin depolarının oranlarının kontrolleri yapılmalıdır.

Mide bulantılarının olması

Hamilelik döneminde hassaslaşan vücutta mide bulantılarının görülmesi olası bir durumdur. Mide bulantısı ve baş dönmeleri hamilelik belirtileri arasında en sıklıkla karşılaşılan belirtilerdendir. Bu belirtiler ile karşılaşılması durumunda, eczanelerden temin edilebilecek gebelik testleri ile hamilelik olgusunun pozitif ya da negatif olduğuna bakılabilir. Bu test sonucunda gebelik testinin pozitif çıkması durumunda kadın hastalıkları ve kadın doğum uzmanı olan bir doktora başvurarak, hamilelik dönemi takiplerine başlanmalıdır.

Adet gecikmesinin olması

Hamilelik belirtilerinin en sıklıkla karşılaşılan belirtisi arasında adet gecikmesi de yer alır. Adet gecikmesinin yaşanması durumunda hemen bir gebelik testi edinilerek, gebelik durumuna bakılmalıdır.

Adetim gecikti kesin hamile miyim?

Adet gecikmesinin yaşanması durumunda kesin hamilelik söz konusu değildir. Daha doğrusu her geciken adet, hamilelik işareti değildir. Adet gecikmesinin altında birden çok neden yatabilmektedir. Gebelik testi ile durumun öğrenilmesi durumunda hamilelik olgusu pozitif değil de negatif ise adet gecikmesinin nedenini öğrenmek için kadın hastalıkları uzmanı bir doktora başvurmak ta yarar olacaktır.

Kokulara karşı hassasiyet

Hamilelik dönemi belirtileri arasında çok nadir karşılışmakta olan kokulara karşı hassasiyet durumu da yer alır. Hamile anne adayları genel olarak bazı değişik kokulara karşı hassas olurlar. Bu kokuların alınması durumunda mide bulantısı oluşabilir. Kokulara karşı duyulan hassasiyetin bazı hamile adaylarda hiç oluşmadığı da gözlemlenmiştir.

Yukarıda yer alan belirtilerin genel olarak hamile anne adaylarında görülebilen belirtilerdir. Bu belirtiler haricinde her hamile kadında farklılık gösterebilecek belirtilerde oluşabilmektedir. Hamilelik durumunun en iyi öğrenme yöntemi öncelikle evde gebelik testi yapmaktır. Gebelik testini eczanelerden satın alabilirsiniz. Gebelik testinden pozitif bir sonuç çıkmasının ardından, en yakın sağlık kuruluşunda kadın doğum ve kadın hastalıkları uzmanı bir doktor aracılığıyla hamileliğin olup olmadığına kan testi ile baktırabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki gebelik testleri %100 sonuç vermemektedir. Gebelik testlerindeki sonuçlara kesin demek yanlış olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*