Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Gereken Ürünler Nelerdir?

Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Gereken Besin Ürünleri Nelerdir?
Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Gereken Besin Ürünleri Nelerdir?

Hamilelik Sürecinde Tüketilmemesi Gereken Ürünler Nelerdir?

Hamilelik boyunca beslenme şeklimize ve tükettiğimiz besin ürünlerine dikkat etmemiz gerekir. Hamile adayı annelerin tükettikleri besin ürünlerinin içeriklerinde bulunan parazit, bakteri v.b. komplikasyonlar bebeğe kadar ulaşabilmektedir. Bırakılması ve ara verilmesi gereken yiyecek ve içecek ürünleri için doktorumuzun fikrine başvurmalıyız. Bazı besin öğelerine kendi kendimize vereceğimiz kararlar doğrultusunda ara vermek veya tamamıyla bırakmak, vücudumuzun bazı vitaminler ve mineraller konusunda eksik kalmasına neden olabilecektir.

Hamilelik sürecinde bırakılması gereken ürünler nelerdir?

Hamilelik kesin oluştuktan sonra tüketilmesinin kesinlikle bırakılması gereken bazı ürünler vardır. Bunların başında sigara ve alkol gelmektedir. Anne adaylarının kullandıkları sigara ve alkol bebeğin kan dolaşımına karıştığından dolayı, bebek için çok zararlıdır. Bu nedenlerden ötürü hamilelik olgusunun kesin anlaşılmasından sonra bu ürünlere son verilmelidir. Sigara ve alkolün dışında hamilelik döneminde enerji içeceği ve gazlı içeceklerin tüketilmesi de anne adayı için zararlı olacaktır. Enerji içeceğinin ve gazlı içeceklerin de hamilelik döneminde tüketiminin bırakılması gerekir.

Bu tarz zararlı içecek ve yiyecekler dışında her anne adayına göre değişkenlik gösteren besin öğelerine de hamilelik döneminde ara verilmesine gerek duyulabilmektedir. Bu gibi besin öğeleri için doktorumuzun tavsiyelerine, önerilerine riayet edilmelidir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*