Hamilelikte sağlıklı beslenmek için öneriler

Hamilelikte sağlıklı beslenmek için öneriler

            Hamilelik döneminin en kritik süreçlerinden bir tanesi de sağlıklı beslenmedir. Gebelik döneminde normal kilolarında olan bir kadın hamilelik süreci boyunca toplamda 9 – 12 kg arasında alacağı kilolar uzmanlar tarafından normal olarak görülmektedir.


Hamilelikte sağlıklı beslenmenin önemi

            Hamilelikte sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç durum vardır.Gebe hamileliği sırasında uygun kilo durumunu korumak ve sağlıklı beslenebilmesi için özellikle tatlı ve şekerlemelerden mutlaka uzak durmalı,kafein içerikli içecekleri kesinlikle tüketmemelidir. Kalsiyum, protein, C vitamini,demir ve lifli gıdaların gebenin doktorunun belirleyeceği ölçülerde tüketilmesi gebenin hem sağlıklı bir hamilelik geçirmesine hem de bebeğin sağlıklı gelişmesine katkısı olacaktır.

Özellikle gebeliğin 8.haftasında başlayan bebeğin diş ve kemik gelişimi açısından önemli olan Kalsiyum süt ve süt ürünlerinden bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken konu ise süt ürünlerinde bulunan fazla yağ oranına dikkat edilerek tüketilen süt ve süt ürünlerinin yarım yağlı ya da yağsız tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Protein içeren tavuk, balık, yumurta ve mercimek gibi ürünlerin tüketilmesi de hamile olan kişinin eksilen protein miktarının dengelenmesinde en büyük etken olurken,protein tüketimi gebenin doktorunun belirleyeceği miktarlarda olmalıdır.

Taze meyve ve sebze tüketimi C vitamininin alınması hususunda çok önemli bir konudur. Plasentanın gelişimi ve anne vücudunun hastalıklara karşı direncini arttırırken diğer yandan bağırsaklarda bulunan demirin daha hızlı bir şekilde emilimini sağlar. Vücut C vitaminini depolamadığı için gebenin doktorunun belirlediği ölçülerde günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Özellikle hamile kalmak isteyen anne adayları gebe kalmadan önce mutlaka doktorlarına başvurarak folik asit kullanımına başlamalıdırlar. Folik asit gebelik öncesi alınmasından sonra gebeliğin ilk iki haftasında da mutlak suretle alınmalıdır. Çünkü bebeğin sinir sisteminin gelişimin de önemli yer tutar. Vücut folik asidi de depolamadığı için gebelik süresi boyunca doktor kontrolünde alınmalıdır.Özellikle taze yeşil sebzelerde bulunan folik asit, pişirmeden tüketilmelidir.Pişirildikleri takdirde folik asiti kaybeden sebzeler haşlanarak ya da çiğ olarak tüketilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*