Hamilelikte spor nasıl yapılmalı? Spor Yapmak tehlikeli mi?

Hamilelikte spor nasıl yapılmalı
Hamilelikte spor nasıl yapılmalı

Hamilelikte spor nasıl yapılmalı? Spor Yapmak tehlikeli mi?

            İnsan hayatında sporun önemi tartışılmazdır. Özellikle hamile olan anne adaylarının spor yapmaları hem hamileliğin hem de doğumun daha rahat geçmesi açısından hem de sağlık açısından anne adayı için daha faydalıdır.

            Hamilelikte ilk 3 ayda yaşanan uykusuzluk,kusma, mide bulantıları anne adayının spor yapmasına engel olarak gözükse de günlük olarak yapılacak egzersiz ve spor anne adayının hamileliğini daha rahat geçirmesi için en az beslenme kadar etkilidir. Spor yapan hamile kadınlar her şeyden önce daha rahat hareket olanağına sahip olacaklarken, doğum süresince spor yapmayan hamile kadınlardan en az 7 kg daha az kilo alırlar. Spor yaparken salgılanan serotonin hormonu hamile bir kadının daha pozitif olmasına ve genelde bulunduğu dramatik durumdan kurtulmasına sebep olur. Gebe kadınlar genelde gebelikleri boyunca fazla duygusaldır fakat spor yapan anne adayları diğerlerine göre daha az duygusal davranışlar sergiler. Hamile bir kadının yapacağı spor ve egzersizler doğum sırasında sezaryen olasılığını düşürür ve normal doğum olasılığını arttırır.Hamileliğin son aylarında hormonların sürekli farklılaşması ve dolaşımın değişmesi nedeniyle özellikle bacaklar da ödem fazlasıyla görülmekteyken spor yapan hamilelerde bu durum daha az gözükmektedir.

Hamilelikte yapılan sporun olumlu etkileri nelerdir?

            Hamilelik boyunca yapılan spor ve egzersizler anne adayları açısından birçok faydalı etkiye sahiptir. Fit bir vücut,rahat bir doğum, hamilelik boyunca olumlu bir psikoloji ve hamilelik sonrasındaki kilo sorunlarını ortadan kaldırma da faydası olan hamilelik sırasında spor ve egzersiz uygulamaları mutlaka gebenin doktorunun kontrolünde yapılmalıdır , çünkü hamilenin ay ve ay vücudunda değişiklikler olması yapılacak spor ve egzersizin seçimin de mutlaka doktorun kararları doğrultusunda olmalıdır.

Hamilelik esnasında hem bebeğin gelişimi hem de rahat bir doğum için farklı egzersiz tipleri sunan spor salonları da bulunmaktadır. Hem gebeyi sıkmadan hem de sosyal bir ortam oluşturan bu spor salonlarını da tercih edebilirsiniz. Tamamen sizin isteğinize göre ayarlanmış saatlerde haftada toplamda 3 – 4 saat olarak tasarlanan bu egzersizler anne adayının rahatlamasını da sağlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*