Yenidoğan bebekler neden sarılık olur

yenidoğan bebekler neden sarılık olurlar
yenidoğan bebekler neden sarılık olurlar

Yenidoğan bebekler neden sarılık olur

Yenidoğan bebekler neden sarılık olur sorusu yeni anne olmuş adayların ilk bir kaç haftadaki korkulu rüyasıdır. Yenidoğan bebeklerdeki sarılığın asıl sebebi kanda bulunan bilirubin seviyesinin yüksekliğidir.

Neden bilirubin seviyesi yükselir

Bilirubin seviyesi anne kanından beslenen bebeğin doğduktan sonra kendi aldığı oksijen ile beslenmeye başlamasından sonra anne kan hücrelerinden oluşur. Kısaca anne kanından geriye kalan fazlalıklar gibi düşünülebilir. Doğan bebek kendi oksijenini kendisi alacağı için anne kanına ihtiyacı olmayacaktır. Bu nedenle de bebeğe geçen anne kanındaki bazı hücreler kaybolur ve bilirubin açığa çıkar. Bu bilirubin seviyesinin artması da yenidoğan bebeklerde sarılığa yol açar. Bilirubin değeri yaklaşık olarak 5 mg/dl’ye çıktığında yenidoğan bebeklerin yüzlerinde ve gözlerinde sarılık gözlemlenir. Bu değer 15 mg/dl gibi bir seviyeye ulaştığında ise tüm vücudunun sarardığı gözlemlenebilir. Sizlerde yenidoğan bir minik misafiriniz var ve sarılığından şüphe ediyorsanız en yakın bir sağlık kuruluşunu ziyaret ederek gerekli tetkikleri yaptırabilirsiniz.

Yenidoğan sarılığı bulaşıcı mıdır

Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Sadece mevcutta bulunan bebekleri etkiler. Herhangi bir bulaşma gibi sorunu yoktur.

Yenidoğan sarılığı nasıl önlenebilir

Yenidoğan bebeklerimiz de görülebilen sarılık hastalığını önlemek için onların doğduktan sonra aç kalmamalarına dikkat etmeliyiz. Bebeklerin aç kalmamaları vücutlarının biriktirdiği bilirubin miktarını dışarı atmalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle evde kendimizin yapacağı ilk önlem yenidoğan bebeklerimizin beslenmelerine dikkat etmektir. Bunu da bebeğimiz doğduktan sonra anne sütü alımını mümkün mertebe kısa sürelerde yapmak olacaktır. Yenidoğan bebekler yaklaşık olarak 2 saatte bir acıkırlar. Onların karnını doyurmak sarılığı engellemeye yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*